Záchranná akce - zlatohlávek skvostný
Publikováno 22.07.2012 v 13:43 v kategorii Noví (za)chráněnci, přečteno: 1633x
Nějakým zázrakem se k nám domů dostal zelený brouček se zlatě lesknoucími se krovkami. Naneštěstí se zamotal do koberce a později i do pavučiny. Tenhle brouček je chráněný a navíc moc hezký. A jak to s ním nakonec dopadlo?
Z koberce jsme ho vymotali a dali jsme ho na parapet u balkonu. Nejspíš se chtěl schovat a tak vlezl do štěrbiny, kde se zamotal do staré pavučiny. Všimli jsme si toho až po chvíli. Vyndali jsme ho a připravili jsme mu do krabičky ubrousek, na který jsme ho pak položili. Byl slabý ze zápasu s pavučinou o svůj život, a tak se ani moc nehýbal.
Foukla jsem na něj trochu teplého vzduchu. Vypadalo to, jako by se najednou probral ze spánku. Zvednul hlavu. Foukla jsem po druhé a on vystrčil nožky. Za chvilku pobíhal po krabičce a snažil se dostat ven. Přes to ale vypadal pořád dost slabě. Koukla jsem se tedy na internet, abych určila, o jaký druh brouka se jedná. Vůbec nic o druzích brouků nevím. Pokud jste na tom stejně a snažíte se mu někdy pomoci, musíte:
1. Pořádně si broučka prohlédnout a najít na něm znaky, kterými by se dal odlišit od ostatních.
2. Zadat zvláštní znak do vyhledávače
3. Pídit se po druhu brouka tak dlouho, dokud to nebude ten pravý
4. Podle nalezených informací broučkovi pomoci
Náš brouček měl zelené a lesklé krovky. Napsala jsem tedy do vyhledávače ,,brouk lesklé krovky" a podívala jsem se do obrázků. Chvíli mi trvalo, než jsem našla fotografii, která by se mu podobala. Pod obrázkem bylo napsáno ,,zlatohlávek". Tak jsem hledala pod slovem ,,zlatohlávek" a nejvíc podobný (spíš úplně stejný) byl zlatohlávek skvostný.

Zlatohlávek skvostný
Tak o druhu brouka už jsme věděli. Teď to chtělo zjistit nějaké další informace a to hlavně o potravě. Našli jsme asi toto:
Zlatohlávek skvostný
Potrava: Larvy se živí dřevnou suchou kyprou moučkou uvnitř dutého stromu.
Dospělí brouci se živí pylem a šťávou přezráleho ovoce (jablka).
Výskyt: Evropa (jižní a střední) a Malá Asie.
Stav: Je to vzácný druh, zařazený je mezi zvláště chráněné živočichy. Velmi ohrožený druh.
Charakteristika: U nás největší ze zlatohlávků, měří 2,2–2,8 cm. Patří do čeledi zlatohlávkovitých(Cetoniidae). Má krásné lesklé zelené zbarvení se zlatým nádechem.
Doma jsme zrovna žádné přezrálé jablíčko ani jiné ovoce neměli. A pyl bych mu sehnala ještě hůř. Ale zrovna jsme jedli meloun. Uždíbla jsem malinký kousíček, dala jsem ho do víčka a vymačkala z něj šťávu. Dala jsem mu jí ve víčku do krabičky. Chvilku si toho nevšímal, ale potom k němu šel. Naklonila jsem mu víčko,aby se mohl podívat co je uvnitř. Trochu mě překvapil, protože do víčka vlezl, ponořil do něj svůj ,,sosáček" a začal šťávu pít.

Zlatohlávek skvostný pijící melounovou šťávu (obrázek je pořízený s bleskem a zlatohlávkovy krovky se proto zlatě lesknou, pravá barva krovek je na předcházejícím snímku)
A pil a pil...asi 5 minut. Když už se pořádně nasosal, vylezl z víčka a začal si od melounu čistit kusadla (,,sosáček"). Jenže je měl špinavá zvenku a nešlo mu to. Nakonec si je otřel o ubrousek, který měl pod sebou. Lehnul si a asi jen tak odpočíval. Asi po půl hodině vytáhl nožky a trochu se prošel. Vzali jsme ho i s krabičkou ven, aby jsme ho vypustili než se setmí. Dali jsme ho na větvičku keře (dala jsem si ho na prst a on tam vylezl sám). Ale nebylo to lehké protože chtěl pořád utéct, jak jsem si ho dávala do ruky. Nakonec si vylezl do takového V z větviček. Sestra navrhla, že by jsme mu tam mohli nechat to víčko s melounem. Tak jsem souhlasila.
Druhý den ráno jsme přišli a doufali jsme, že brouček už odletěl. Naše přání se vyplnilo, nebyl tam. A nebyla tam ani zbylá melounová šťáva, takže si jí asi dal ještě k snídani :-) .
Naše práce skončila. Tohohle broučka jsme (snad) zachránili a můžeme si pogratulovat.
A co vy? Už jste taky udělali nějaký dobrý skutek? Napište nám do komentářů. Děkujeme za váš čas.
Komentáře
Celkem 7 komentářů
Zuzana 13.02.2013 v 21:43 Milý příběh, až příště najdou moje děti nějakého broučka, tak je takhle pěkně naučím pomáhat zvířátkům!
Milovník zvířat 17.02.2013 v 16:10 Pro Zuzanu: :-) Hezký nápad :-)
Mojmír 24.03.2013 v 10:32 Opravdu moc hezké :), Ovšem nechci být ješitný ale toto zlatohlávek skvostný není, má totiž po stranách těla bíle tečky (čárky a podobně) které jsou charakteristické pro Zlatohlávka haldkého a ten není chráněný :) . Zdroj který zde máš uvedený má fotografie Zlatohlávka hladkého (jako je ten tvůj). Tady je obrázek Zlatohlávka skvostného (Potosia aeruginosa) http://www.hlasek.com/foto/potosia_aeruginosa_ae5047.jpg
Jinak je to fajn počteníčko a ostaní by si z tebe mělí brát příklad :).
CejnPKsqHttJe 24.04.2013 v 11:48 Wowza, problem sloevd like it never happened.
gVXPxCEWgNgMH 24.04.2013 v 11:48 Grazi for mankig it nice and EZ.
Jan 06.05.2016 v 15:58 Pěkně jsem si početl a přicházím také se svou troškou. Od dob mého mládí a mám 76roků se tomuto brouku říkalo hovnivál snad je to opravdu zlatohlávek tak dalece tomu nerozumím. Mám na zahradě dvě pivoňky jednu červenou a jednu žlutou no a na červené není ani jeden zato na žlutém květu je jich i 10. Ráno přilétají a večer zase odlétají a přes den usilovně pracují na potomstvu. Jsou pěkní a vůbec jim nevadí se dělit o pyl se včelami.
Maya-15yearsold 12.05.2016 v 19:21 Taky se dnes u nás objevil tento brouček. Ležel na cestě u slepic nohama nahoru. Vzali jsme ho a hledali jeho druh. Narazila jsem na tento blok a zjistila si,co má brouček rád. Do víčka jsem mu rozmačkala jablko a broučka na něj položila. Hned začal jíst. Dala jsem ho i s víčkem do trávy. Ještě teď tam je se svým víčkem,který nechce opustit.